Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

I'm having hotdogs today

  • Views: 41
I've been behaving lately. I've had general meat & vegetable dishes, and sometimes purely vegetable dishes, as my main daily meal for a couple of weeks now. I haven't had takeaway in forever, and I've only been having the occasional bit of chocolate for a junk food fix. This rambling is all so I can rationalize making some homemade hotdogs to myself today, delicious but very bad for me :moxieblush2: They're also very easy to make, with just an air fryer and an air fryer safe silicone tray being needed to cook.

I use:
pre-packaged brioche hot dog buns (The ones I buy come in packs of 6 and are pre-cut for convenience)
Whatever sausages I may have on hand (Today, it's a tray of beef & garlic sausages)
Mustard
Cheese (I use one cheese slice per hot dog)
An assortment of finely chopped vegetables (Today it's Mushrooms, Eggplant, Onion & Capsicum/Bell Peppers)

So I will cook the sausages for about 10-12 minutes at 185 degrees in the air fryer. Then I add the chopped vegetables into the air fryer and give the tray a light shake. I use an air fryer safe silicone tray so that the juices from the sausages stay in the tray and help to cook the vegetables. Everything should be done after another 8-10 minutes, depending on how well done you like your food. I like mine pretty well done, but 20 minutes total cooking should be fine.

I like to assemble my hotdogs in the order of:
Bun first, then the air fried vegetables, then the cheese slice, then the sausage and finally, the mustard. Having freshly cooked vegetables and a sausage surrounding the cheese helps it melt pretty quickly.
1764626917660.jpeg

I try to have them with a side of something heathy, like cucumber or cherry tomatoes, and I usually chop up too many vegetables to put in the hotdogs, so I also have the leftovers as a side.
I don't eat these very often at all, every couple of months, but I kinda needed a junk food fix today and it's a lot cheaper and easier to make them myself than buy them from a fast food place.

Latest comments

OMG Now i that i know how this things work... YOU NEED TO TRY A CHILEAN CLASSIC:

Completo Italiano (Italian Hotdog)

The recipe is simple:
Your Base hot dog
Mushed Avocado (Palta as we call it here)
Tomato chopped on cubes
Mayonneise

Thats it :3

Is called Italian because Avocado is green, mayo is white and tomato is red :3 and the combination is easily the most consummed here in Chile :3 even international brands like McDonnald and Burger King added an italian combination to their burgers based on how popular it is here

I know avocado can be expensive in some places but hopefully you can fine a nice Avocado hass to try this out <3
I don't eat much avocado, but that does sound pretty good!
View attachment 7991
OMG Now i that i know how this things work... YOU NEED TO TRY A CHILEAN CLASSIC:

Completo Italiano (Italian Hotdog)

The recipe is simple:
Your Base hot dog
Mushed Avocado (Palta as we call it here)
Tomato chopped on cubes
Mayonneise

Thats it :3

Is called Italian because Avocado is green, mayo is white and tomato is red :3 and the combination is easily the most consummed here in Chile :3 even international brands like McDonnald and Burger King added an italian combination to their burgers based on how popular it is here

I know avocado can be expensive in some places but hopefully you can fine a nice Avocado hass to try this out <3
That's fair. I tend to freeze all the meat I buy regardless. I might keep out what I plan to eat that day, and maybe the next, but I will portion the rest out and freeze them. So that part wouldn't be a problem. You can probably tell that the sausages I bought are a bit smaller than the buns I bought hehe I assume that's $9 USD? I'll have to keep an eye out anyway.
9$ florpinturks, wait no yes USD
For a standard pack of hot dogs, eight mind you, and these are fairly girthy hot dogs, about like two hot dogs in one, so I generally only make one and eat half now and the other half later. They are also standard bun length. It runs about nine dollars if I get just the pork hot dogs seasoned with garlic and jalapenos, but again, they are really good.

The only downside is that they don’t have preservatives like the prepackaged ones do, so you really have to freeze them quickly or they will spoil. Not in like twenty minutes, but they have to be kept frozen. I know a friend of mine buys the prepackaged ones and just tosses them in the fridge, but those will keep like that, these won’t. Yes, it’s a bit pricey for eight hot dogs, but again, one is like two hot dogs ground up and put together, so you’re really getting two packs of hot dogs.
That's fair. I tend to freeze all the meat I buy regardless. I might keep out what I plan to eat that day, and maybe the next, but I will portion the rest out and freeze them. So that part wouldn't be a problem. You can probably tell that the sausages I bought are a bit smaller than the buns I bought hehe I assume that's $9 USD? I'll have to keep an eye out anyway.
Yeah, that's why I don't have them very often :sailor-embarrassed: I really should start doing that, too. The sausages I buy tend to be pretty cheap, so it does stand to reason the ingredients used to make them would also be cheap. I'm curious how much more expensive it would be to buy them your way? :unsure: I'll have to check next time I'm in town
For a standard pack of hot dogs, eight mind you, and these are fairly girthy hot dogs, about like two hot dogs in one, so I generally only make one and eat half now and the other half later. They are also standard bun length. It runs about nine dollars if I get just the pork hot dogs seasoned with garlic and jalapenos, but again, they are really good.

The only downside is that they don’t have preservatives like the prepackaged ones do, so you really have to freeze them quickly or they will spoil. Not in like twenty minutes, but they have to be kept frozen. I know a friend of mine buys the prepackaged ones and just tosses them in the fridge, but those will keep like that, these won’t. Yes, it’s a bit pricey for eight hot dogs, but again, one is like two hot dogs ground up and put together, so you’re really getting two packs of hot dogs.
Back
Top